W roku 1919 powstała drużyna piłki nożnej. Dzięki staraniom prof. Włodzimierza Wierzbińskiego, por. Mielczarka i dr Tadeusza Klocka – członków Powiatowego Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego wybudowano stadion – utworzono boisko do piłki nożnej, wybudowany trybuny, bieżnię lekkoatletyczną i boisko do siatkówki. 3 maja 1930 r. obok boiska otwarto strzelnicę sportową. Piłka nożna cieszyła się największą popularnością. Piłkarze pochodzili z Niska i innych, nie zawsze bliskich miejscowości. Niektórzy, na treningi i mecze, dojeżdżali rowerami, byli tacy, którzy pokonywali trasę siedemdziesięciu kilometrów. Drużyna piłki nożnej brała udział w rozgrywkach w klasie B podokręgu lwowskiego. Prezesem klubu był Mieczysław Jagodziński.
Niżańska piłka nożna lat trzydziestych XX wieku
     Pieniądze na działalność Klubu pochodziły ze sprzedaży biletów i dotacji. Wspieranie finansowe klubu było “przywilejem” prezesów, dlatego funkcję tę przydzielano ludziom majętnym.
W 1938 roku gdy zaczęto kompletować drużynę w Stalowej Woli, gdzie była praca, co dla większości piłkarzy miało olbrzymie znaczenie, sporo piłkarzy przeniosło się do Stalowej Woli. Klub Sportowy “Stalowa Wola” treningi odbywał na łąkach nad Sanem i na placu przy gimnazjum, mecze rozgrywano na boisku piłkarskim niżańskiego “Sokoła”. “Sokół” w Nisku w latach międzywojennych był centrum kultury i sportu. Służył społeczeństwu niżańskiemu. Korzystali z niego uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum, harcerze, miłośnicy sportu.
Rozgrywki w konspiracji i walka z okupantem
     Wybuch drugiej wojny światowej zahamował działalność sportową – obowiązywał zakaz rozgrywania zawodów. Mimo srogich kar, które okupant stosował wobec nieposłusznych sportowców, niżańska młodzież na błoniach, po cichu kontynuowała grę, a nawet “regularne” rozgrywki. Niżańscy piłkarze i sportowcy okresu międzywojennego pozostawili sport podejmując obronę kraju w 1939 r., potem walcząc z okupantem.
Kluby sportowe: OMTUR, ZWIĄZKOWIEC, OGNIWO, SPARTA, ORKAN 1945-1962
     
Po drugiej wojnie światowej Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół”, nie wznowiło działalności. Działalność wznowił Klub Sportowy pod nazwą OMTUR Nisko. Siedziba Klubu mieściła się w domu państwa Pawlików (obecnie ul. 11 Listopada). Trudna sytuacja finansowa klubu zmusiła ówczesnych działaczy do szukania pomocy w związkach zawodowych. Uzyskane wsparcie wymusiło zmianę nazwy na Klub Sportowy ZWIĄZKOWIEC Nisko. Dalsze poszukiwania sprawiły, że klub trafił do zrzeszenia “Ogniwo” i sam przyjął nazwę: Klub Sportowy OGNIWO Nisko. W 1950 r. do niżańskiego “Ogniwa” włączono klub sportowy “Elektro” działający przy Elektrowni Stalowa Wola. W jego barwach występowała drużyna piłkarska złożona w większości z młodych pracowników Elektrowni. W 1953 r. niżańscy piłkarze trafili pod skrzydła zrzeszenia sportowego “Sparta” tworząc Klub Sportowy SPARTA Nisko. W 1955 r. Sparta Nisko rozgrywała mecze w klasie A. W 1957 r. gdy niżańskich działaczy piłki nożnej zawiodły nadzieje finansowe na prowadzenie oczekiwanej, ożywionej działalności, Klub Sportowy Sparta Nisko połączył się z klubikiem działającym na Warchołach, przyjął nazwę LKS ORKAN Nisko i przeszedł do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. W latach 1958-1959 Zarząd Klubu miał siedzibę w budynku Kina “San” w budynku “Sokoła”.
     W 1959 r. wykonano prace gospodarcze na stadionie. Naprawiono ogrodzenie i rozebrane drewniane trybuny wybudowane na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
LUDOWY KLUB SPORTOWY ZENIT 1962-1978
     
Na początku lat 60. LKS Orkan nawiązał ścisłą współpracę z dowództwem niżańskiej jednostki wojskowej, której żołnierze, często sportowcy, interesowali się piłką nożną, niektórzy nawet grali w drużynie jednostki wojskowej i pragnęli zasilić sekcję piłki nożnej klubu na terenie Niska. W 1962 nastąpiło połączenie LKS Orkan Nisko z drużyną jednostki wojskowej Zenit Nisko tworząc Ludowy Klub Sportowy ZENIT Nisko. W 1976 r. Klub zrzeszał 125 członków, w tym 116 zawodników. W listopadzie 1976 r. powstała sekcja podnoszenia ciężarów i w lutym 1977 r. sekcja szachowa.
KLUB SPORTOWY SOKÓŁ NISKO (od 1978 r.)
     
Od sezonu 1978/1979 cywilno-wojskowy Ludowy Klub Sportowy Zenit Nisko przejął nazwę: SOKÓŁ NISKO. To był najlepszy okres dla Klubu, patrząc na względy finansowe. Intensywnie rozwijano sekcję piłki nożnej. Seniorzy i juniorzy starsi rozgrywali mecze w klasie międzyokręgowej Kielce-Tarnobrzeg, trampkarze i juniorzy młodsi w klasie wojewódzkiej. W 1988 r. drużyna seniorów, kierowana przez trenera Andrzeja Górkę, wywalczyła awans do klasy regionalnej, międzywojewódzkiej. Był to awans od lat oczekiwany przez niżańskich piłkarzy. Od roku 1989 obowiązki prezesa pełnił Zygmunt Ptak. Sokół Nisko zakończył sezon 1989/1990 zajmując 6 lokatę w lidze regionalnej. W 1991 r. Sokół Nisko prowadził rozgrywki w czwartej lidze. W roku 1993 Sokół grał w tarnobrzeskiej lidze regionalnej. W 1998 r. seniorzy Sokoła spadli do czwartej ligi. W 2000 r. dzięki wsparciu burmistrza Peszka, Rady Miejskiej, dowództwa JW i sponsorów zmodernizowano płytę stadionu oraz przeprowadzono remont szatni i łazienek. Po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego Polski i przywróceniu powiatów w 2000 r. organizacja ligowa uległa reorganizacji. Sokół rozpoczął grę w V lidze. Dnia 22 czerwca 2002 r. zakończono wiosenną rundę rozgrywek. Sokół wywalczył awans do IV ligi. Dnia 29 stycznia 2004. odbyło się zebranie. Przyjęto, że nazwa Klubu będzie brzmiała MIEJSKI KLUB SPORTOWY SOKÓŁ NISKO.
     
W 2004 r. Sokół spadł do piątej ligi. Ludowy Zespół Sportowy Moskale włączył się w struktury MKS Sokół Nisko. W ten sposób powstał nowy zespół: Sokół II Nisko-Moskale. Na koniec sezonu 2004/2005 Sokół zajmował 1 miejsce w tabeli V ligi i ponownie wywalczył awans do IV ligi.
     8 kwietnia 2006 r. na stadionie odbył się mecz Sokół Nisko – Unia Nowa Sarzyna zakończony wynikiem 0:0. Po raz pierwszy widzowie zasiedli na nowo wybudowanej, zadaszonej trybunie. Dnia 16 czerwca 2007 r. zakończył się sezon 2006/2007. Sokół zajął 16 miejsce w tabeli  i spadł do klasy okręgowej. W roku 2008 Sokół zajął pierwsze miejsce w klasie okręgowej i awansował do IV ligi podkarpackiej. Sezon 2008/2009 zakończył się dla Sokoła z 12 miejscem w tabeli.

Mariusz Kowalik KLUB SPORTOWY SOKÓŁ NISKO TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ (1919-2009)